Kedvezményezett: Pápa Város Önkormányzata
(8500 Pápa, Fő u. 12.)
A projekt összköltsége: 232 245 475 Ft
A támogatás összege: 184 564 325 Ft

Támogatta Izland, Lichtenstein és Norvégia az EGT Finanszírozási Mechanizmuson keresztül.

Közreműködő szervezet:
VÁTI Magyar Regionális Fejlesztési és Urbanisztikai Nonprofit Kft.
Norvég/EGT és Svájci Programok Igazgatósága
1016 Budapest, Gellérthegy utca 30-32.


Két forrás támogatásával, összesen 2.126.309.217 Ft-ból történik meg a pápai Esterházy-kastély felújítása.  A főúri enteriőr megújulásához (északi szárny emelet) a norvég alap támogatása járul hozzá, melynek összege 184.564.325 Ft. Erről és a projekt többi részletéről tájékoztatták többek között a meghívottakat a február 28-án tartott ún. „norvég projekt” nyitórendezvényén. A projekteseményt a Várkastélyban, a Jókai Mór Városi Könyvtár olvasótermében, az egykori kastély kápolnában tartották.

A barokk kort és a kastély fénykorát idéző ruhákban érkezett a rendezvényre dr. Áldozó Tamás, Pápa város alpolgármestere és kollégái, megidézve azt a kort, melybe betekintést nyerhetnek majd a látogatók, a főúri enteriőr újjáépítése után. A projektnyitón dr. Gajda Tibor szakértő adott átfogó tájékoztatást a magyarországi kastélyrekonstrukciós beruházásokról, majd Antal Zoltán projektmenedzser tartott előadást „a pápai Esterházy-kastély rekonstrukciója” című EGT támogatású beruházásról. A projektmenedzser elmondta e rekonstrukció keretében a kastély északi szárnya újul meg: a múzeumi főúri enteriőrök és ehhez kapcsolódva a földszinti, múzeumot kiszolgáló terek: előtér, jegyvételi tér, akadálymentes vizesblokk, ruhatár, akadálymentes lift. A munkálatok ez év januárjában kezdődtek meg, a pályázat szerinti befejezési határidő pedig 2011. április 30. A beruházás teljes költsége 232.245.475 Ft, melyből 185.796.325 Ft a támogatási összeg, és 46.449.150 Ft az önkormányzati saját erő, ami 80 százalékos támogatottságot jelent. Dr. Áldozó Tamás előadásában az újjáépülő főúri enteriőr hasznosításáról szólt a megjelenteknek. Beszédében hangsúlyozta, az önkormányzat fokozott felelőssége, hogy a város polgárai számára a kastély attrakciói előnyöket jelentsenek, hasznot hozzanak. Ezen hasznok között a helyi idegenforgalom élénkítését és a turisztikai, vendéglátó-ipari vállalkozások megerősödését; a más idegenforgalmi elemekkel való komplex turisztikai termékek kialakítását; a megnövekedő idegenforgalomhoz és a kastély attrakcióihoz kapcsolódóan a munkahelyek számának növekedését; és a turizmusból származó bevétel növekedését emelte ki. A rendezvényen szó esett arról is, hogy a főúri enteriőr megújulása után a kastély ezen része már fogadja a látogatókat, de a kastélyrekonstrukció a kiemelt projekttel válik teljessé.


Letűnt korok hangulatát idéző ceremóniával nyitották meg május 21-én a pápai Esterházy-kastélyt. A rendezvényen dr. Kovács Zoltán országgyűlési képviselő levélben köszöntötte a megjelenteket, melyben a bezárás óta eltelt idő kiemelkedő mérföldköveit osztotta meg a közönséggel.
– A bezárás után az első lépés 1999-ben, az Orbán-kormány idején történt, amikor 300 millió forintos keretösszegből megkezdődött a födém és a csapadékvíz-elvezetés helyreállítása, amely egyébként a legnagyobb problémát jelentette a kastély felújítása kapcsán. A város két évvel ezelőtt a KDOP vonatkozó kiírására nyújtott be pályázatot az Esterházy-kastély felújítására, melyet nem sokkal később kiemelt projektként kezeltek. A projekt megvalósulása új teret nyithat a város turisztikai térképén, ám ez csak az első lépcsőfoka Pápa turisztikai fejlődésének, megújulásának. A város új arcának szerves részét képezik a jelenleg is futó beruházások: a Fő tér rekonstrukciója, a Várkertfürdő bővítése, a szállodaépítés – írta dr. Kovács Zoltán levelében. Dr. Áldozó Tamás Pápa város polgármestere beszédében kiemelte, köszönet illet mindenkit, aki elérhetővé tette számunkra ezt a napot: így többek között a régészek, a tervezők, a restaurátorok, a kivitelezők, a mesteremberek, pápaiak és nem helybéliek, együttműködő partnerek, mint az Ajka Kristály Kft. vagy a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt., az Iparművészeti Múzeum, mind hozzájárultak e nap sikeréhez.
– Egy olyan kort idézünk meg Pápán, amely szép, amely pompás és könnyű vele azonosulni, és amely rengeteg embert vonz majd közelebbről és távolabbról is. Újra kezdődik Pápán a barokk világ – fogalmazott a polgármester.

A nyitóceremónián fanfárok, artisták, mutatványosok és természetesen a grófi család lépett színre. Látványos produkciók, barokk kort idéző táncok és dalok készítették elő a közönséget a főúri enteriőr kiállítás reprezentatív termeinek befogadására. A programon fellépett Mártony Zsuzsanna magánénekes, a Tűzvirág vándorkomédiások, a JMK Vadvirág néptáncegyüttes és a Pegazus Színház. Az átadóünnepség végén 16 év után megnyitotta kapuit a pápai Esterházy-kastély. A nagyérdemű ízelítőt kapott a barokk pompa csillogásából, a korabeli udvartartás életéből. A közönség délelőtt díjmentesen tekinthette meg a főúri enteriőr kiállítás egy részét.

A délután folyamán pedig már meg is indultak a tematikus tárlatvezetések, melyek keretében a főúri terek fényűző pompája teljes egészében a látogatók elé tárul.

A most megnyitott főúri termek felújítását az a projekt tette lehetővé, melyet Izland, Lichtenstein és Norvégia támogatott az EGT Finanszírozási Mechanizmuson keresztül. A januárban kezdődött és április végéig tartó – 267 millió Ft értékű – rekonstrukció keretében a kastély északi szárnyának részleges felújítása történt meg. A teljes beruházási összegből 185.796.325 Ft volt a támogatási összeg, a többi pedig önkormányzati saját erő. A rekonstrukció során a kastély hét, emeleti helyisége újult meg, s nyílt meg a látogatók előtt. A főúri termek felújítása mellett a múzeumi kiszolgáló terek – előtér, jegyvételi tér, akadálymentes vizesblokk, ruhatár – kialakítása történt meg. A felújítás során kicserélték a nyílászárókat, faljavításokat, festést végeztek a kivitelezők, elhelyezték a szükséges gépészeti berendezéseket valamint a fűtéshez szükséges vezetékeket és radiátorokat, restaurálták a faburkolatokat és a stukkókat, felújították a kőburkolatokat és az emeletre vezető lépcsőt. A földszinti kiszolgáló területek és az emeleti terek akadálymentes megközelítésére lift épült. A projekt során nyolc rossz állapotú festmény és két cserépkályha restaurálása történt meg, helyükre kerültek a korábban restaurált festmények – köztük a Pápa látkép – és eszközök. Az emeleti termek korhű kárpitborítást és szőnyegezést kaptak. A múzeum északi emeleti szárnyán 709 m2-en elkészült többek között a Ősök csarnoka, a Vörös szalon, a Nádor terem, a Nagy ebédlő, a földszinten 239 m2-en a jegypénztár, az akadálymentesített vizesblokkok, a nyugati szárnyban pedig a porta kapott helyet.

A szombaton megnyitott pápai Esterházy-kastély a főúri termek tematikus bemutatása mellett színes programokat kínál a látogatóknak: a kiállításon a grófi kastély életének képviselőivel bepillantást nyerhetnek a barokk főúri élet hétköznapjaiba és a megelevenedett múlt különleges élményében részesülhetnek. Az óvodás és kisiskolás csoportoknak a báb- és drámajáték elemeit ötvözve nyújtanak élményszerű múltba nézést, miközben a jelenkori ismereteik rögzítéséhez, bővítéséhez, rendszerezéséhez adnak játékkal motivált segítséget. A közös interaktív játék közben készült tárgyak, bábok hazavihető emlékei a felejthetetlen kastélylátogatásnak. A gyerekek korhű ruhákba bújva vehetnek részt a barokk illemórákon, játékos programokon. A felsősök és középiskolások számára múzeumpedagógiai foglalkozásokat kínál a kastély: egy képzeletbeli időutazás a barokk szalonba röpíti a látogatókat, akik, miközben a kastélyban élők segítségével megismerkednek a főúri etikett szabályaival, részt vesznek egy rögtönzött színi előadáson, élőképeket készítenek, táncórákat vesznek, énekelnek, találkoznak a kor jellegzetes irodalmi, öltözködésbeli, képzőművészeti, zenei sajátosságaival.

A grófi család visszatért Pápára, az Esterházy-kastélyba újra élet költözött: a gróf vívótehetségét csiszolja, a grófnő kártyázik, miközben festőmester készíti portréját, az udvarhölgyek ráérősen hímeznek, s közben hangulatos barokk zeneáradatban úszik a kastély. Egy pillanatra mindannyian részesei lehetünk az intrikákkal átszőtt udvartartás életének, a barokk pompa fényűző világának. Hiszen a grófi pár volt olyan kegyes, hogy csodálatosan felújított hajlékát megossza a látogatókkal. A pápai Esterházy-kastély főúri enteriőr kiállítása újra nyitva áll az érdeklődők előtt.

Támogatta Izland, Lichtenstein és Norvégia az EGT Finanszírozási Mechanizmuson keresztül.

Az Európai Unió támogatásával megvalósuló projekt szerződései

Comments are closed.

Close Search Window