Top-2.1.2-15-ve1-2016-00003 történelmi angolpark funkcióbővítő megújítása az esterházy-kastély környezetében
Projekt azonosító száma: | TOP-2.1.2-15-VE1-2016-00003 |
Kedvezményezett neve: | Pápa Város Önkormányzata |
Elnyert támogatási összege: | 1 000 000 000 Ft |
Támogatási intenzitás: | 100 % |
Támogató alap: | Európai Regionális Fejlesztési Alap |
Projekt kezdete: | 2017. június 1. |
Projekt tervezett befejezése: | 2020. január 31. |
Projekt tartalma:
Pápa Város Önkormányzata 1 milliárd forint támogatást nyert el a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Zöld város kialakítása elnevezésű pályázati kiírásán. Az elnyert forrásból az Esterházy-kastély mögötti terület (Várdomb) és a Belső-Várkert, valamint az Erzsébet liget zöld infrastruktúra-hálózata újul meg oly módon, hogy a lakosság számára vonzó, családbarát, fenntartható városi környezet, települési arculat alakuljon ki. A projekt célja, a pápai lakosság életminőségének javítása, a város népességmegtartó erejének növelése, a lokálpatriotizmus fokozása, a környezet- és egészségtudatos életmód elterjesztése, továbbá a gazdaságélénkítés és a foglalkoztatási szint emelése.
A projekt által érintett területeken jelenleg jelentős a faállomány, köztük impozáns egyedek is találhatók, ugyanakkor szelekció hiánya miatt megindult a beerdősödés, ami a többi növényzet (cserjék, gyep) minőségét rontja a túlzott beárnyékoltság miatt. Sok helyütt nem a parkba illő, tájidegen fafajok is megtalálhatók. A parkok aszfalt, murva és beton térkő burkolatai leromlott állapotúak, több helyen gyomosodnak, megjelenésük előnytelen, a berendezési tárgyak rossz állapotúak, a hulladékgyűjtők száma kevés, a közvilágítás vegyes képet mutat és felújításra, korszerűsítésre szorul.
A pályázatban megfogalmazottak szerint megújul a Várkert növényzete, megtörténik a növényállomány rekonstrukciója az értékes, beérett történeti növényállomány megvédésével, korosztályos játszótereket, vizes elemet alakítanak ki, kültéri fitness parkot létesítenek, új sétaútvonalakat építenek, és a Várkertben lévő épület felújításával vendéglátó egységet hoznak létre vizesblokkal, raktárhelyiséggel.
A Várdombon (az elbontott szabadtéri színpad területén) megújítják a zöldfelületet és kialakítják az új szabadtéri színpad és nézőtér helyét a szükséges kiszolgáló létesítményekkel, a Tapolca árkot pedig zárttá teszik, látványtóvá alakítva, két fahíddal áthidalva, ezzel megteremtve az eddig hiányzó közvetlen kapcsolatot a Várdomb és a Belső-Várkert között.
Az Erzsébet ligetben megújítják a zöldfelületeket, az eddig extenzíven kezelt területet 2000 négyzetméteren intenzív felületté fejlesztik, magas minőségű gyepek, virágágyak, kiültetések létesítésével és egy kerékpáros átvezetéssel kialakítják a közlekedési kapcsolatot a Várkert és az Erzsébet liget között.
A projekt során mindhárom beavatkozási területen elbontják a régi, rossz állapotú parkberendezési tárgyakat, kiépítik az általános térvilágítást, új útvonalakat alakítanak ki a gyalogos és kerékpáros forgalom számára - melyek szórt és egyéb vízáteresztő burkolattal készülnek -, ezen túl pedig új padokat, hulladékgyűjtőket, kerékpártárolókat telepítenek a területeken. A Várkertben felújítják a zenepavilont, ivókutat építenek és felújítják a lépcsőt is.
A projekt megvalósításához tervezett „szoft” elemek között élővilágot bemutató iskolai foglalkozások és street fitness versenyek szervezése szerepel.
A beruházás során kialakítandó sétautak, tanösvények és kerékpárutak felülete meghaladja a 14 000 négyzetmétert, az aktív rekrációs terek 900 négyzetmétert tesznek ki, a gazdasági funkciót jelentő vendéglátóhely pedig 150 négyzetméteren valósul meg.
A beavatkozási területen létrehozandó vendéglátóhely hozzájárul a terület gazdasági aktivitásának növeléséhez. A Várkertfürdővel és a Termál Kempinggel szomszédos Belső-Várkert fejlesztésével, az egységes településkép kialakításával a szabadidős tevékenységek, szolgáltatások kínálatának bővítésével növekszik a város turisztikai vonzereje. A beruházás hozzájárul a vonzó történelmi belvárosról szóló kép erősítéséhez. A gyalogosok, kerékpárosok számára kialakítandó útvonalak bekapcsolása a meglévő közlekedési infrastruktúra hálózatba, biztosítja a terület jó megközelíthetőségét. A projekt eredményeként az érintett területek a város zöld infrastruktúrájának igényesen kialakított elemeivé válnak, melyek alkalmasak szabadidős tevékenységekre, kikapcsolódásra, rekreációra, közösségi programokra.
A tervek egy része már kész a Várkert rehabilitációjára 2018.07.24.
Bontják a színpadot a kastély mögött 2017.08.21.
Bontják a várkerti kerékpárutat 2017.12.04.
Készül az új szabadtéri színház helye 2018.04.05.
Az új szabadtéri színház nézőterét építik 2018.04.24.
Történelmi angolpark funkcióbővítő megújítása az Esterházy-kastély környezetében
Vállalkozási szerződés
Vállalkozási szerződés
Megbízási szerződés
Megbízási szerződés
Megbízási szerződés
Megbízási szerződés
Tervezési szerződés
Tervezési szerződés
Megbízási szerződés
Vállalkozási szerződés
Megbízási szerződés
Megbízási szerződés
Tervezési szerződés
Vállalkozási szerződés
RÖVID ÖSSZEFOGLALÁS A PROJEKTRŐL
Történelmi angolpark funkcióbővítő megújítása az Esterházy-kastély környezetében